Japonyada Göz Kamaştırıcı Etkinlik: Sun Audio, Sakuma ve TamuraVay be etkinliğe bakar mısınız? Japonya'da düzenlenen "Experimental Wireless and MJ" fuarında meşhur Japon transformatör üreticisi Tamura ile Sakuma San birlikte bir konferans vermiş. Sakuma Sun kimdir derseniz?

Özellikle kendi ülkesinde oldukça tanınan tasarımcı 1977′de Musen to Jikken editörünün kendisini ziyareti ile dergide çıkan yazısı ile geniş kitleler tarafından tanınır hale gelir. Çok sayıda projesi de “Musen to Jikken” dergisinde yayınlanır. Tasarım mantığını konu alan “The Remembrance of Sound Past” isimli bir kitapta yazmıştır. 1977′de dergi editörünün samimi yazısı zaten Japonya’daki durumun bir özetidir....  Sakuma’yı özel kılan şey, hiç kuşkusuz ki trafo sistemidir. Kendisine özgü tasarımın dergilerde yayınlanmasının ardından oldukça ilginç tartışmalar çıkmıştır. Nobu Shishido bu tasarımın oldukça önemli bir başarı olduğunu açıklaması ile tartışmalar kesilir. Şu an Tamura firması Sakuma tasarımlarına özel trafoları tasarımcının kendi ismi ile hala üretmektedir. Daha fazla ayrıntıyı Single Ended Triode’ların Tarihçesine Kişisel Bir Bakış Bölüm III'te bulabilirsiniz.

Müzik dinletisinden, Tamura konferansına, Sakuma ile soru cevap gibi bir farklı etkinliklerin yapıldığı güzel bir günde Altec 902 sürücüler kullanılarak yapılmış bir hoparlör, Sakuma'nın KT66 push-pull amplifikatörü dinlenmiş. Vakum tüplü amplifikatör severlerin hayallerini süsleyecek bir etkinlik değil mi?

Hiç yorum yok :