Çok Konuşulmayan Formatlar: Test Pressings (Ticari Olanlar)Geçen yazımda sizlere test basımları ile ilgili bilgiler vermiş ve ticari olmayan özellikle de firma içi deneme plaklarının çok değerli olduklarından bahsetmiştim. Şimdi ise test baskılarının daha ticari amaçlarla yapılmış onlarına bir göz atalım. Bazı plak firmaları, plak koleksiyoncularının bitmez tükenmez istekleri ve arayışlarını iyi anlayarak, bu yolla test baskılarınından bile para kazanabiliyorlar. Bu baskılar yine de az sayıda yapılıyor ve bir çok zaman test baskısı, piyasaya çıkacak plak kadar pahalı hatta ondan daha pahalı olabiliyor. Söz gelimi yukarıdaki plağı ele alalım. Louis Armstrong'un etkilendiği isimlerden birisi olan King Oliver şarkılarını çaldığı bu plak basılmadan önce her yüzde birer şarkı olacak şekilde test baskısı yapılmıştı. Yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz üzere 12 inçlik bir plak olmasına rağmen "dead wax" dediğimiz kısım plağın büyük kısmını kaplıyor yani plak bir şarkı hariç boş bırakılmış.

Bu tarz plaklar bazı Amerikan çevirimiçi plak satış sitelerinden alınabiliyor. Denk gelmek gerçekten çok zor. Denk geldiğiniz fiyatlar evet pahalı. Gerekli bir şey mi tabii hayır.. Ancak insanı mutlu etme faktörü çok yüksek. Çünkü bunların her birinden en fazla 10-20 bilemediniz 50 adet üretilmiş. Anlayacağınız sınırlı baskıdan bile sınırlı...Firmalar bunu meraklılardan gelecek tepkiyi ölçmek için yaptıkları gibi bunu bir pazarlama aracı da kullanabiliyorlar. Örneğin bu tarz plaklara olan merakı iyi anlayan firmalardan birisi olan Classic Records zaman zaman müşterilerine bedava test baskıları dağıtıyordu. Bunun için bazı özel plaklardan çıkan yukarıdaki gibi kartları doldurup, firmaya göndermeniz gerekiyordu. Ben şimdiye kadar hiç bu piyangoyu kazanamadım o ayrı :)

Test baskıları değerlidir ve özeldir. Denk gelmek gerçekten çok zordur. Ancak denk geldiğinizde çok aradığınız bir plağı bulmuş kadar insanı mutlu etme potansiyeli vardır bu plakların. Aklınızda bulunsun...

Hiç yorum yok :