Tarih Meraklıları İçin Olmazsa Olmaz: Harb Mecmû'ası


Geçen haftalarda yine İzmir Kitap Fuarında kurtlarımızı döktük eşimle. Bayağı bir kitap aldık. Ben genelde senelik referans kitaplarımı fuarda satın alıyorum. Zaten genelde popüler roman vesaire okumayı sevmediğim için senelik alışveriş sıkıntı yaratmıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bir dünya kitap satın aldım yine! Her zaman söylediğim gibi benim asıl ilgi alanım müzikten vesaireden önce tarihtir. Seneler içerisinde çok ciddi bir kütüphaneye sahip oldum ve geliştirmeye devam ediyorum. Belki bir gün 3 hatta 4 farklı mekana yayılmış kitaplarımı bir araya toplayabilirsem bazı fotoğrafları sizlerle paylaşırım...

Normalde kendi bloğumda tarihten veya kitaplardan pek bahsetmem. Ancak tarih meraklıları için "Harb Mecmû'ası" kütüphanelerde olmaz ise olmaz bir eser. Dönemin Harbiye Nezareti yani Savaş Bakanlığı tarafından basılan Harb Mecmû'ası Osmanlı İmparatorluğunun dört bir cephede sürdürdüğü savaşın fotoğraflarından ve açıkçası kahramanlık hikayelerinden bahsediyor. 1914 ila 1918 arasında yayınlanan ve Çanakkale'den Sina'ya, Galiçya'dan Kafkasya'ya kadar bir çok farklı coğrafyadan fotoğraflara yer verilen Harb Mecmû'ası aslında bugünün bakış açısıyla oldukça hüzünlü bir yenilgi hikayesini anlatıyor. Örneğin her iki Süveyş harekatından büyük bir coşku ile bahsediliyor ancak tarihsel gerçekleri biliyoruz bugün.

Kitap içeriğine, baskı kalitesine ve sayfa sayısına göre yaklaşık 14TL'lik fiyatı ile almayanı dövmek lazım statüsünde. Türk Tarih Kurumunun son derece karışık web sitesinde kitabı bulmaya çalışmak yerine buraya tıklayıp satın alabilirsiniz.

Hiç yorum yok :