Ali'nin Akvaryum Maceraları: Hataları Düzeltmek ve Yenilerini Yapmak


Burada bahsettiğim gibi akvaryumumuzu kurarken bazı hatalar yapmıştık. Hatamızı farklı platformlar ve özellikle de akvaryum.com forumu sayesinde anlamaya başladık. Özellikle balık kaybı yaşamadan sorunları çözmek için adımlar atmaya başladık.

İlk önce akvaryumuzun  ısıtıcısını 50W gücündeki bir ısıtıcı ile değiştirdik. Arkasından SunSun HW603B dış filtre ile akvaryumumuzun filtrasyon sistemini değiştirdik. Varolan "pavyon styla" neon mavi ışığı söküp beyaz LED aydınlatmaya döndük. Tüm yapay süsleri çıkarttık.

Akvaryum malzemeleri konusunda birkaç kelam edeyim. Çinlilerin pazara girmesi ile oldukça uygun fiyatlı malzemeler piyasaya girmiş. Bunların bazıları gerçekten başarılı ürünler. Örneğin bu benim satın aldığım dış filtre Türkiye şartlarında fiyat performans ürünü olarak geçiyor.

Aslına bakarsanız hi-fi dünyasına bakarak akvaryum dünyası özellikle de bizimki gibi basit tatlı su akvaryumu kurmak son derece ucuz bir şey. Arzu ederseniz sektörün en önde gelen markaları olan Eheim, Fluval ürünleri bile tercih etseniz gün sonunda fatura anormal boyutlara gelmiyor. Tek bir lamba için binlerce Dolar telaffuz ettiğimiz bir dünyaya alışınca 140TL'lik bir filtre haliyle ucuz hale geliyor ancak ülkenin şartları sözkonusu olunca ucuz bir hobi diyemem maalesef.

Akvaryumu kurarken silis kumu seçmiştik onu da ilerleyen zamanlarda değiştireceğiz gibi gözüküyor. İlk başlarda akvaryumun suyu oldukça puslu iken haftada bir dip temizliği ile berrak bir su elde ettik. Tabii ki bahsettiğim platformlardan öğrendiklerimiz sayesinde.

Yazının başlığı "Hataları Düzeltmek ve Yenilerini Yapmak"  idi. Peki Hakan Bey ne halt ettiniz yine derseniz hemen açıklayayım,

Balık konusunda Ali daha küçük olduğu için biraz karışık bir seçim yaptık. Balıklarımızı renklerine göre seçtik. Geçmiş deneyimler ışığında en azından dişi erkek dengesine dikkat etmeye çalıştım. 3 adet Lepistes, 5 adet Zebra Danio, 2 çöpçü, 2 adet vatoz ve tam olarak cinsini hatırlamadığım 3 adet daha balığı satın aldık. Bu karmaşık seçimden sağladığımız en önemli fayda hangi balığı besleyeceğimize karar vermek oldu diyebilirim. Ancak bu da tabii ki yanlış bir düşünce imiş...

Zebra'lar oldukça hareketli ve seyretmesi eğlenceli balıklar. İlerleyen dönemlerde bu balıklar ile devam edeceğiz diye düşündük.

Forumlarda okuduğum kadarı ile bizim kullandığımız silis kumu Zebraların seveceği bir kum türü imiş. Ancak bizim kum ne hikmet ise çok fazla salınım yapıyordu. O dönem yaptığım araştırmalara bakarak kumu Hagen ile değiştireceğiz gibi gözüküyor. İçeriye doğal taşlardan birkaç dekor yapmayı planlıyoruz. Bir de Karbondioksit (CO2) takviyesi gerektirmeyen bir bitki ekleyeceğiz.

Bir de akvaryumun arkasındaki resim hoşumuza gitmiyor ve devamlı içine su alıp çok kötü gözüküyor. Bunu da değiştireceğiz.

Hiç yorum yok :