Ali'nin Akvaryum Maceraları: Gübreleme Sistemi Gelişmeye Devam Eder29 Mart 2020 Geçtiğimiz günlerde yapımına başladığımız kutu sisteminin kablolamasını bitirdik bugün. Yine güzel bir işçilik oldu bana sorarsanız.


Otomasyon amacı ile kullandığımız minik DIY bilgisayar sistemimizin içerisinde kalan son boş yerleri doldurduk. Bol bol sensör, kablo derken yer kalmadı.


Yukarıda görülebileceği üzere çok sayıda yeni giriş çıkış olduğu için elimden geldiği kadar herşeyi not ettim.


Akvaryumun içerisine monte edilecek gübre muslukları hazırlandı. Kaplar elden geçirildi, motorların ve hortumların nihai montajı da tamamlanmış oldu.

Önümüzdeki günlerde son kalibrasyonu yapıp, programlama tarafını ana tankta tekrar yaparak otomatik gübreleme sistemini kullanmaya başlarız diye düşünüyorum.

Hazır bu çalışmaları yaparken yaz donemi için suyu soğutma amacı ile kullanmayı düşündüğüm fan sistemi içinde ek relay board ve devreleri de ekledim.

Mutlu sona doğru gidiyoruz artık. Karantina uygulaması sayesinde işler hızlandı.


02 Nisan 2020. Basit elektronik devreler ile ilgilenen arkadaşlar varsa bir sonuca ulaşmak için çoğu zaman birden fazla yol olduğunu bileceklerdir. Sıkıntı karşımıza çıkan sorunları çözmek için bu farklı yollardan bazılarını kullanınca işlerin zaman zaman karışması oluyor maalesef. Hele benim gibi cahil statüsünde olunca isler tamamen karışabiliyor.

Yaptığımız sistemde bir hata olduğunda onu bulmaya çalışmak çok sıkıntılı. Muhtemelen dünya üzerinde çalışır durumda yüzlerce Reef-pi projesi vardır ancak hepsi farklı olunca bir sorun çıktığında yalnız kalıyorsunuz.

ATO sistemi ile alakalı bir sorun tespit ettim dün aksam. Çözüm için sabah sistemin başına oturunca bazı şeylerin notlarımdan farklı olduğunu gördüm. Sorunlara zaman zaman spontane çözümler üretince gün sonunda işler karışıyor.

Eski yöntem kağıt kalem ile son durumu tespit edip işaretleme yapmaya başladım. Sorun tabii ki çözüldü ancak ileride çıkacak sorunlar için diagramları yenilemek iyi olacak.

Bunu neden yazdım. Bu tarz bir proje yapacak arkadaşların baştan bu konuya dikkat etmesini tavsiye ederim. Tüm sistemi inceleyip taramaktansa baştan herşeyi not almak çok daha akılcı bir yöntem olacaktır.

Hiç yorum yok :