Ali'nin Akvaryum Maceraları: Pompa Sisteminin Düzenlenmesi


18 Mart 2020. Son yazımdan bu yana arzu ettiğim gibi bir pompa bulmayı başardım. Son dönemlerde akvaryuma klasik fosfat, nitrat gibi 5 tur farklı gübre eklediğim için 5 farklı pompa ve 5 farklı depo kullanmaya başladım.

Yaklaşık olarak 10 gündür çalışmaya ve denemeye devam ediyordum. Büyük bir hassasiyet ile dozaj olayını çözdüm sonunda. Özel bir peristaltic pompa yerine standart bir pompa ve yüksek hassasiyetli enerji besleme sistemi başarıya giden yolmuş. Bu noktada reef-pi sisteminden ayrılmış oldum, tamamen özgün bir sistem olma yolunda gidiyor sistemimiz.

Çok yakında ana akvaryuma kurulum yapıp fotoğrafları eklemeyi umuyorum.

Aylarca bizi meşgul eden su değisim sisteminde de mükemmel hassasiyete ulaşmış durumda olduğumuzu da söylemekten mutluluk duyarım

Tüm projenin bitiminde işleyiş ile alakalı bir video çekmeyi de planlıyorum.


20 Mart 2020. Bugün otomatik bitki gübreleme sisteminin rezervuarları üzerinde çalışmaya başladım. Motorlar yerine monte edildi. Hacimleri benim akvaryumum için yeterli gibi. Çok az gübreleme yapıyorum zaten. Bu yine bir proof of concept çalışması.


Sızdırma önlemek için kapaklar takıldı. Kapakların alt bölümlerine birer o-ring ekledim. Buharlaşma ve devrilme durumununda önlemini almış oldum. Gün içinde devreleri oluşturup, ölçümleri yapıp aktive etmeyi planlıyorum.

Her bir sıvı haznesi kendi bağımsız kontrolüne sahip olacak. 5 gün istediğim saatte gubrelemeyi bağımsız olarak yapabilme imkanina sahip olacağım. Çok güzel olacak gibiHiç yorum yok :