Fifty Shades of Brown

Yavaş yavaş geliştirmekte olduğumuz black water akvaryumumuzun ikinci evresine başladık. Bu arada yazdıklarım çoğu zaman gerçek zamanlı olmuyor. Bazen 1 hafta bazen 15 gün sonradan geliyor yazılar. Bazı bölümleri gerçek zamanlı bazıları değil.. Zaman ve mekan oryantasyonu kayabilir aman dikkat! 

Neyse...

İlk olarak tankımızın artık bir ismi var. Akvaryum Forumlarında "The Last Samurai" mahlaslı Sn. Emre Zaim'in bir yorumundan hareketle tankımızın ismini "Fifty shades of Brown" koyduk. Bugünkü gelişimleri derlediğim bu ufak yazıda konumuz kahverengi değil ama.. Yeşil:)

Tankımızda çok az bitkiye yer vereceğimizi yazmıştım. Seçtiğim bitki Java Fern oldu. Bunun sebeplerinden en önemlisi Güneydoğu Asya kökenli bir bitki olması. Hifi ortamlarından tanıdığım sevgili Fırat Bey'in güzel bir kişisel sitesi var. Bakın aşağıdaki satırları yazmış... 

Güneydoğu Asya kökenli olan bitki, bataklıkların ve nehir yataklarının çevresinde su dışında yetişir. Bazı bölgelere, bataklıkımsı orman tabanının tek hakimi olmuştur. Doğal ortamında daha çok, yosunlanmış kayalara tutunarak yaşar. Nehir yataklarınınn ve bataklıkların amfibik yaşamına çok iyi uyum sağlamıştır.

Java fernler, su şartları açısından pek seçici değildirler. pH değeri 5.0 ile 8.0 arasında değişen sularda yetişebilirler. Su sertliği açısından da 8dH ile 20dH gibi geniş bir aralıkta yaşayabilirler. Hatta, acısuda bile yetiştirilebilirler. Doğal ortamlarında genellikle ılık sularda bulunurlar. Ama yinede, su sıcaklığı açısından da pek seçici oldukları söylenemez. 
Java Fern'ler konusunda bayağı geniş bilgiye buradaki yazısından ulaşabilirsiniz. Bir sürü kaynaktan okuduğum kadarı ile aynı zamanda yaptığım araştırmalarda gözlemlediğim kadarı ile Java Fern bitkisinin benim için biçilmiş kaftan olduğuna karar verdim.  


Bu akvaryumda geçen akvaryumda yaptığımın aksine hemen her ekipman ve bileşen -elektronikler hariç- hobici arkadaşlar ve dostlardan edinildi. Bitkilerde de aynı şey oldu tabii ki. Akvaryum Forumlarından bakınırken bir ilan dikkatimi çekti. Hemen ilan sahibi Sn. Necmettin Atalay'a ulaştım. Yazın şehir dışında olduğum için bir nevi ön sipariş vermek istediğimi, ilerleyen haftalarda müsait bir zaman aralığında bitkileri kargolayabileceğini söyledim. Anlaştık ve zaman akmaya devam etti... 


Şehre döndüğüm bir dönemde minik hediyeler ile beraber kargomu aldım. Son derece sağlıklı ve harika yeşil tonlarına sahip bitkileri akvaryumun kendime uygun gelen bölgelerine tutturdum. Sn. Necmettin Atalay'a bir kez de buradan selamlar. 

Kahverengi tonlarının arasında bu koyu yeşil yapraklar gerçekten müthiş bir atmosfer sağladı. Java Fern'ler yavaş büyüyen bitkiler olması sebebi ile bu bitkileri sadece atmosferi zenginleştirmek, balıkların hoşlanacağı "minik" alanlar yaratmak ve küçük boyutlardaki tankımızda derinlik algısını biraz arttırmak üzere kullandım. Bence hoş oldu. 

Birkaç detay fotoğraf ekledim. Umarım hoşunuza gider... 


Hiç yorum yok :