Artan Plak Satışları

 


Garip ve Eğlenceli Ürünler bölümünde devamlı yeni ve adını sanını duymadığımız firmaların pikap ve analog pazara yönelik ürünler duyurmasının sebebi, artan plak satışları. Aşağıdaki haberi Euronews web sitesinden aldım. Haberi Kerem Congar yazmış. Haber Amerikan müzik endüstrisinde plak satışlarının CD'leri geçmesinden bahsediyor. Alıntı aşağıda; 

 Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) müzik endüstrisinde ilk defa 1986'dan sonra plak satışlarının CD satışlarını geçtiğini duyurdu. RIAA'nın verilerine göre dünya genelindeki plak satışları da 2019'un ilk 6 ayına göre yüzde 4 oranında artış gösterdi ve 232 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde CD satışları ise 129.9 milyon dolarda kaldı. 

 Bu sonuçla 34 sene sonra bir ilk gerçekleşti ve CD'nin icadı ve raflarda yerini aldığı 1986 yılından bu yana eski teknoloji ürünü olan plaklar CD'leri geride bırakmış oldu. Dünya genelinde kaset, taşınabilir disk (CD) ve plak gibi fiziksel müzik kaydeden ürünlerin satışı 2019'a oranla yüzde 23 düşüş yaşadı ve toplamda 376 milyon dolar ciroya ulaştı. Plakları en fazla satan sanatçılar ise klasik rock türünde müzik yapan grup ve şarkıcılar oldu. Beatles, 2018’de 300 binden fazla plak satarken Pink Floyd, Queen ve Led Zeppelin gibi sanatçılar 100’er binin üzerinde sattı. 

RIAA'ya göre 2020'de yaşanan koronavirüs salgını sebebiyle birçok müşterinin müzik dükkanlarına gitme oranı azaldı. Aynı zamanda müzik endüstrisindeki birçok konser iptal oldu ve bazı çalışanlar işlerini kaybetti. Bu sebeple müzik piyasasında dönen parada büyük bir azalma kaydedildi.
Pazarın ilerleyen yıllarda daha da farklılaşacağını düşünüyorum. Her ne kadar dijital platformlar müzik endüstrisinin en güçlü platformları haline de gelseler, plaklar daha çok uzun bir zaman hayatımızda olmaya devam edecekler. Sevindirici... 

Hiç yorum yok :