2009 yılı ve yayıncılık


Takip edenler var ise, bir süredir yabancı forumlarda genel bir sessizlik var. Gerek çeşitli sitelerdeki sistemler bölümleri gerek forumların kullanıcılara açık bölümlerindeki aktiviteler yarıdan fazla düşmüş durumda. Çeşitli sitelerin yöneticileri ile konuştuğum kadarı ile trafiğin büyük ölçüde azaldığını ve bunun gayet doğal olduğunu söylüyorlar. Avrupa ve özellikle amerikadaki ekonomik durumlar aynı bizde olduğu gibi genel olarak huzursuzluk yaratıyor ve insanlar hobilerinden uzaklaşıyor. Bizim basınımızda anlatılanlardan daha fazlası yaşanıyor dış dünyada. Takip ettiğim bazı forumlarda ilginizi çeken bir mesaj aynı gün üçüncü veya dördüncü sayfaya düşerken bugünlerde bazen bir hafta aynı mesaj ik sayfada görüntülenebiliyor. Zaten son yayınlanan google trends bültenleri her şeyin değişeceğininin bir göstergesi. İnternet trafiğinin yapısı bile değişmiş durumda.

Bu durumun ülkemizde de yansımaları yavaş yavaş da olsa farkedilmeye başlanmış durumda. Bir kaç aydır takip ettiğim basılı dergilerin bir kısmı oldukça geç çıkıyor ve editöyrler önsözlerinde her an her şey olabilir mesajını veriyorlar ne yazık ki. Okuyuculara da hak vermek lazım, dönem ekonomi devri diyerek özel hobilere dair şeyleri satın almayı durdurmuş olmak şu dönemde gayet doğal. Bu durumun internete yansıması son zamanlarda çok sayıda iyi sitenin kapanması. Yıllık anlaşmaları biten bir çok site faaliyetlerini durdurmuş durumda. Sanırım genel moral bozukluğundan olsa gerek çok sayıda sitede son 3 aydır güncellenmiyor. Merakla takip ettiğim bazı sitelerdeki arkadaşlarla konuştuğumda faaliyetlerini askıya alma kararı verdiklerini öğreniyorum. Bazı kişiler bu durumu davaya ihanet gibi görseler de, o site sahiplerine hak vermek lazım. Bu dönemde herkesin benzer zorlukları yaşadığını unutmayalım. Bazı sitelerde de birleşmeler yaşanıyor. Benzer alanlarda yayın yapan çok sayıda gönüllü oluşum bir araya gelerek maliyetlerini küçültüyor. Bu durum özellikle bilişim sektöründe çok yaygın olarak karşımıza çıkmaya başladı.

Ülkemizdeki hifi forumları ve siteleri arasından bir birleşme şu an için zor gözüküyor. Zaten tüm uğraşılara rağmen uzun zamandır forumlara yeni katılımcılar sağlanması konusunda ne yazık ki tüm girişimler başarsızlıkla sonuçlanıyor. 2009 yılında bu konuda bir gelişme yaşanamayacağı gibi geri gitme olacaktır diye düşünüyorum.

Stereo Mecmuası forumları aslen Stereo Mecmuası oluşumunun içerisinde birincil öneme sahip bir platform değil. Stereo Mecmuası dergisinin interaktif alanı olarak düşünülmüş bir yapı olduğundan asıl önceliğimiz her zaman dergimiz. Ancak elimizdeki imkanlar el verdiğince forumumuza da gereken yatırımları yapıyoruz ki, son aylarda oldukça başarılı eklentiler ile forumlarımızı daha aktif hale getirmeye başardık. Bu sene içerisinde biraz daha fazla yatırım yapmayı planlıyoruz.

Sonuç olarak 2009 senesi Stereo Mecmuası açısından önemli bir yıl olacak. Tüm dünyayı etkileyen ekonomik sorunları daha az yaşamak için tüm 2008 senesi boyunca sitenin gelirini biriktirdik ve muhtemelen bir kaç afta içinde 2009 yatırımımız için gerekli parayı biriktirmiş olacağız. Bu sayede bir sene daha kesinlikle aynı kalitede yayınımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Ne diyelim Allah tüm sitelerin ve dergilerin yardımcısı olsun.

Konuyla ilgili tartışmalara katılmak isterseniz tıklayınız.

Hiç yorum yok :