Kammerzelt Conqueror, Emporer, Magician, Emporess, Harlequin, S.T.D.Dileması :)


1990'lı yıllarda ben yaşlarda olup kazaran ellerine hifi dergileri geçmiş olanlar fiyat listelerine dikkatle bakmış ve marka/modelleri incelemişlerdir diye tahmin ediyorum. O dönemin dergilerinde bir çok markaya yer verilirdi listelerde. Ben bu ürünlerin neye benzediklerini çok merak ederdim. Yıllar sonra internet yaygınlaşınca merak ettiğim hemen hemen tüm markaları bulmayı başardım. Ancak bir tanesi var ki, izini bulmak çok zor.


Bu markanın adı Kammerzelt. Firmanın Alman olduğunu kesin olarak biliyorum. 1990'ların başlarında bazı Avrupa ülkelerine ve Uzakdoğu'ya satış yaptıklarını tahmin ediyorum. Firma, Almanya'da o yıllarda görmeye pek alışkın olmadığımız ürünler üretmiş. Muhtemelen firmanın en önemli ürünü bir push pull entegre amplifikatör olan Kammerzelt Conqueror. O dönem için yazılan çizilenlere göre piyasadaki en büyük vakum tüplü amplifikatör(müş) 30W güç üretebilen amplinin 1990'lardaki satış fiyatı 12.500 Sterlin civarlarında. O dönemlerde Jadis'in oldukça büyük boyutlu JA-200 Mono  bloklarının piyasada olduğunu düşünürsek bayağı büyük olduklarını tahmin etmek hiç zor değil. Firmanın bir de Kammerzelt Emporer (Emperor değil kesin eminim) adlı bir Single Ended Triode amplifikatörü de mevcut. 2 adet 300B ile donatılmış bu ampli yine 1990'larda 4.500Sterlin civarlarında bir fiyat etiketine sahipmiş.

Firmanın o dönemlerde ürettiği 2 adet pre-amplifikatörün izine de ulaşmıştım. Kammerzelt Magician ve Emporess. Sırasıyla 500 ve 3.700 Sterlin fiyat etiketleri olan ürünler, Telefunken'in mini tüpleri ile donatılmış. Tahminen ECC ailesinden tüpler. Kammerzelt Magician line stage özelliğinde iken Kammerzelt Emporess'in pikap katı da mevcut. Kammerzelt Harlequin ise bir phono pre-amp. Fiyatı ise 750 Sterlin civarında. Muhtemelen Magician ile kullanılmak üzere üretilmiş.

Firmanın elektronikleri haricinde ürettiği bir kaç hoparlör var. Bendeki notlara göre o dönemlerde fiyatları gayet makul ürünler. Kammerzelt Mini Reference, adından anlaşılabileceği gibi monitör tarzı bir hoparlör olmalı. İki yollu hoparlörün fiyatı 400 Sterlin civarındaymış. Bunun haricinde firmanın bayağı hoparlörü var. Mini Tower, Compact Reference, Tuenjai ve Trans-Double klasik yapılı diğer hoparlörleri olarak görünüyor. Bunlardan en sonuncusunun fiyatı 1.500 Sterlin civarlarında. Bir de Kammerzelt S.T.D adında transmission-line yapılı göreceli yüksek desibelli ve 2.000 Sterlinden yüksek bir fiyat etiketine sahip bir hoparlörü daha var.

İşin komik tarafı firmanın hoparlörlerine bir kaç Uzakdoğu satış sitesinde denk geldim. Ancak ampliler ve pre'ler ile alakalı ne bir fotoğraf ne bir bilgiye rastlamadım. Neden lazım diyorsanız sadece merak. Elinde bilgi, belge ve özellikle elektroniklerin fotoları olan biriler varsa benimle iletişime geçerlerse çok sevinirim.

Gecenin bir vakti bunun aklıma takılması garip, en iyisi gidip uyuyayım...

Hiç yorum yok :