The Gathering - Mandylion CDUzun zamandır tozlu raflarımda saklı kalmış bir CD'yi buldum. Beni 90'lı yıllara götüren albüm The Gathering'in Mandylion albümü. Albümle ilgili bir kaç satır karalayayım...

The Gathering, Hollandalı bir rock topluluğu. 1980'lerin sonunda kurulan topluluk ilk dönemlerinde death ve doom metal arasında gidip gelen bir müzik yapıyordu. 1994 yılında topluluğun müziğinde çok önemli değişiklikler oldu. Bunun en önemli sebebi vokalist Anneke van Giersbergen'in topluluğa katılmasıdır. Bu sempatik hatun topluluğu bir anda dünya çapında bilinir hale getirmiştir. Bu başarıda Anneke'nin hem sempatik hemde sesinin güzel olmasının yanında The Gathering elemanlarının yaptıkları müzikle bir yere varamayacağını anlamasıyla şarkıları Anneke'ye uygun şekilde yazmaya başlamasıyla elde edilir. Anneke ve Gathering birlikteliğinin ilk meyvesi Mandylion 1995 yılında yayınlandı. Özellikle Avrupa'da önemli bir satış başarısı yakaladı. Zaten 1995 yılından itibaren topluluk festivalden festivale yetişmeye çalışır. Manylion'un arkasından gelen 1997 tarihli Nighttime Birds'te aynı şekilde büyük başarı kazanmıştır. Bu albümden sonra topluluk daha elektronik bir tarza doğru yönelir ve 2000'lerin sonunda Anneke'nin kendi solo projesine (1) zaman ayırmak için topluluktan ayrılmasıyla Silje Wergeland'in vokale geçmesi ile topluluk popüler günlerinden uzaklaşır.

Mandylion, 1995 yılında dönemin gelişme potansiyeli yüksek Century Media Records'tan yayınlanır. Anneke van Giersbergen etkisi daha ilk şarkılardan belli eder kendini. İki şarkı hemen ön plana çıkar. Aşağıda videosunu izleyeceğiniz "Strange Machines" ve "Sand & Mercury" Albümdeki şarkılar şu şekilde;

"Strange Machines" – 6:04
"Eléanor" – 6:42
"In Motion #1" – 6:56
"Leaves" – 6:01
"Fear the Sea" – 5:50
"Mandylion" – 5:02
"Sand and Mercury" – 9:57
"In Motion #2" – 6:08

Albüm 2005 yılında Century Media tarafından yeniden basıldı. İki CD'lik yeni Mandylion'da "Solar Glider" isimli hiç yayınlanmamış bir şarkı ve albümden bazı şarkıların farklı versiyonları bulunur. Albümden ilginç bir diğer not "Strange Machines" şarkısında George Pal'ın yönettiği filmden alınan H.G. Wells'in The Time Machine kitabından bir pasaj vardır. "Sand & Mercury" şarkısında ise J.R.R. Tolkien'in meşhur üçlemesinden bir bölüm ile final yaparlar.

(1)Anneke'nin solo projesi Agua de Annique. Ben fazla takip etme fırsatı bulamadım ama 2007 tarihli Air albümü pek bir şeye benzemiyordu.

3 yorum :

gorefest dedi ki...

The Gathering gerçekten çok önemli bi topluluk. Mandylion ve Nighttime Birds gereçekten çok çok başarılı albümler fakat grup 2000'lerden sonra da bayağı iyi işlere imza attı. 1998 yılındaki how to measure a planet, 2006 home, 2009 west pole harika albümler. Takip etme şansınız olursa bence deneyin...Sonuçta Anneke çok farklıdır biliyorsunuz:) Ama solo projesi hakkında size katılıyorum.

hakancez dedi ki...

2009 albümünü edindim yakın zamanda. Hiç fena değil gerçekten...

gorefest dedi ki...

Evet. Ben de beklenmedik derecede iyi bulmuştum. Ben de CD versiyonu olmadığı için Flac ile kulaklıklarımdan dinliyorum.