Kasetler Yeniden In!


Kasetler günümüzde unutulmaya başlandı. Ancak yerin altından gizli gizli kaset merakı yeniden filizlenmeye başlıyor. Özellikle Amerika'da şu an ciddi bir hareketlilik söz konusu. Bir çok ünlü hifi dergisinden tutun, müzik dergilerine, bazı ilginç bloglara kadar bu yeni hareketliliğin izlerini görebilmek mümkün.

Peki bunun sebebi nedir?

En önemli sebep bence fiyat. Bugün internet üzerinde satılan yasal bir MP3 şarkının değeri 1 dolar civarında. Ancak kasetler çoğu zaman 1 dolar civarında fiyatlara satıldığı gibi günümüzde stok temizleme adı altında yapılan lot satışlarda 1 doların çok altında kaset alabiliyorsunuz.

İkinci sebep ise nostalji. Tıpkı ülkemizde yaşanan plak çılgınlığı gibi şu an Amerika'da bir kaset çılgınlığı yaşanıyor ki bu çok normal. Aslına bakarsanız kaset olayı başlı başına bir alt kültürdür. Güzel bir karışık kaset çekmenin kendine göre kuralları olduğu gibi, çok nadir plaklardan kaydedilen kasetler sayesinde müziğin daha geniş kitlelere ulaşmasında çok önemli bir oyuncu olmuştur.

Ben uzun zamandır bir kasetçalara sahibim ve ara ara kaset almaya devam ediyorum. Özellikle karışık kaset bulduğumda eğer durumu iyiyse alıyorum ve bu gerçekten keyif.

Kargacık burgacık yazılarla yazılmış kaset kapakları, daktilo ile yazılmış kapaklar, ilk dönem bilgisayarlar ile yazıcılardan alınan çıktılarla oluşturulmuş kapaklar derken olay bambaşka yönlere gidiyor. Hele birde çeşitli dergilerden kesilen fotoğraflarla hazırlanmış kapaklar var ki, bulduğunuzda tadından yenmiyorlar.
Bu konuyla ilgili Stereo Mecmuası forumlarında bir konu başlığımız var. Yorumlarınız olursa isterseniz forumumuza isterseniz bloğuma ekleyebilirsiniz.

Kasetler konusunda yazmaya devam edeceğim...

2 yorum :

ömer saner dedi ki...

Elimde hala bir Nakamichi BX300E var. Bazen sesini özlüyorum ama 3-5 boş kasetten başka bir şey kalmadı arşivde

hakancez dedi ki...

Nakamichi ler başlı başına bir olaydır. Bende CR7 tutuyorum elimde uzun zamandır...